Beso Pracownia

Architekt wnętrz, projektowanie Wrocław

Projektowanie wnętrz w stylu vintage i retro – TOP 10 rzeczy, które musisz wiedzieć

W dzisiejszych czasach, kiedy design i aranżacje wnętrz odgrywają coraz większą rolę w tworzeniu przytulnych i unikalnych przestrzeni, style vintage i retro zdobywają coraz większą popularność. Oba te style odnoszą się do przeszłości, wprowadzając do naszych domów urok minionych lat i tworząc wyjątkową atmosferę. Jednak aby osiągnąć pełny efekt i stworzyć wnętrze, które wyraźnie podkreśla wybrany styl, ważne jest zrozumienie subtelnych różnic między stylem vintage a stylem retro. W tym artykule przedstawimy także wskazówki i pomysły, jak projektować wnętrza w stylu vintage i retro. Omówimy wybór okresu czasu, kolorystykę i wiele innych aspektów, które pomogą Ci stworzyć wnętrze pełne ciepła i uroku. Niezależnie od tego, czy masz zamiar odtworzyć okres lat 50., 60., 70. czy 80., nasze wskazówki pomogą Ci osiągnąć zamierzony efekt i stworzyć przestrzeń, która zachwyci każdego, kto ją odwiedzi.

1. Różnice pomiędzy stylem vintage a retro

Termin „styl vintage” odnosi się do autentycznych przedmiotów i dekoracji, które pochodzą z przeszłości. W przeciwieństwie do tego, „styl retro” to odniesienie do nowych przedmiotów i projektów, które są inspirowane przeszłością, ale niekoniecznie są autentyczne. Oto kilka kluczowych różnic:

  • Vintage: Przedmioty vintage to oryginalne, autentyczne elementy z minionych lat, takie jak meble, lampy, dywany i inne dekoracje. Są one zazwyczaj starsze i mają co najmniej 20-30 lat.
  • Retro: Przedmioty retro są nowe, ale stylizowane na design i modę z przeszłości. Mogą być wykonane z nowoczesnych materiałów i technologii, ale nawiązują do charakterystycznych wzorców stylistycznych danego okresu.

2. Wybór okresu czasu i stylu

Pierwszym krokiem w projektowaniu wnętrza w stylu vintage lub retro jest wybór okresu czasu i stylu, który chcesz odtworzyć. Każdy okres ma swoje charakterystyczne cechy, kolorystykę i wzornictwo. Przykładowe okresy, które cieszą się popularnością, to lata 50., 60., 70. i 80. Każdy z nich ma unikalny urok, który można przenieść do wnętrza.

3. Kolorystyka i wzornictwo

Kolorystyka i wzornictwo odgrywają kluczową rolę w stylach vintage i retro. Oto kilka wskazówek:

  • Vintage: wnętrza vintage często cechują ciepłe, przytulne kolory, takie jak odcienie brązu, beżu, czerwieni, zieleni i złota. Styl vintage może zawierać bogate wzory tapet, a także elementy dekoracyjne, takie jak szlachetne drewno i ręcznie malowane meble.
  • Retro: styl retro często jest bardziej ekstrawagancki i kolorowy. Charakteryzuje się jasnymi kolorami, takimi jak pomarańcz, róż, turkus czy żółty. Możesz również eksperymentować z geometrycznymi wzorami i abstrakcyjnymi grafikami. Na zdjęciu poniżej prezentujemy projekt, który świetnie pokazuje cechy kolorystyczne stylu retro

4. Wyszukiwanie inspiracji

Przed przystąpieniem do projektu przeszukaj magazyny wnętrzarskie, strony internetowe i profile na mediach społecznościowych w poszukiwaniu inspiracji. Zdjęcia projektów innych osób mogą pomóc ci zrozumieć, jak osiągnąć zamierzony efekt.

5. Wybór mebli i dodatków

Podczas projektowania wnętrza w stylu vintage lub stylu retro, wybór mebli i dodatków jest kluczowy. Oto kilka wskazówek:

  • Vintage: poszukaj autentycznych mebli z danego okresu. Starannie odnowione antyki lub przedmioty odziedziczone po rodzicach lub dziadkach są doskonałym wyborem. Meble vintage zwykle mają delikatne, zaokrąglone linie i subtelne wykończenia. W naszym projekcie zastosowałyśmy krzesła składane, odzyskane ze starego teatru.

  • Retro:jeśli wybierasz styl retro, możesz wybierać spośród nowych mebli i dodatków stylizowanych na dane lata. Na przykład, wybierz kanapę w stylu lat 60. z charakterystycznymi nogami i jasnymi kolorami. Dodatki, takie jak lustra w okrągłych ramach i lampiony w stylu lat 70., również dodają uroku retro wnętrzu.

6. Oświetlenie i dodatki

Oświetlenie ma duże znaczenie w projektowaniu wnętrza w stylu vintage lub stylu retro. Staraj się znaleźć lampy wiszące, lampy stołowe i kinkiety, które odzwierciedlają charakterystyczny design danego okresu. Przy wyborze nie zapominaj o funkcjonalności oświetlenia. Lustra w ciekawych ramach oraz dodatki, takie jak zegary ścienne, obrazy i tkaniny, również pomagają stworzyć odpowiednią atmosferę.

7. Zachowanie minimalizmu

Wnętrza vintage i retro często łączą bogate wzory i kolory, dlatego warto zachować umiar w ilości dekoracji. Mniej może znaczyć więcej, a minimalizm w pewnych obszarach przestrzeni może pomóc zachować równowagę.

8. Mieszanie stylów

Warto zaznaczyć, że nie musisz ściśle trzymać się jednego okresu czasu. Mieszanie elementów vintage i retro może stworzyć interesującą i unikalną przestrzeń. Możesz eksperymentować z różnymi elementami i łączyć style z różnych okresów, tworząc unikalne wnętrze, które jest wyrazem twojej kreatywności i wyobraźni. Ważne jest, aby to mieszkanie było spójne i harmonijne. Możesz na przykład umieścić meble vintage wśród dodatków retro lub odwrotnie.

9. Zachowanie równowagi

Kiedy projektujesz wnętrze w stylu vintage lub w stylu retro, ważne jest, aby zachować równowagę między elementami przeszłości a współczesności. Niech nowoczesne udogodnienia, takie jak technologia i wygoda, współgrają z urokiem i estetyką minionych lat.

10. Sklepy

Kiedy decydujesz się na projektowanie wnętrza w stylu vintage lub retro, ważne jest, aby wiedzieć, gdzie można znaleźć odpowiednie meble, dodatki i dekoracje.

Poszukiwanie oryginalnych mebli i dekoracji z przeszłości często rozpoczyna się od wizyty w sklepach z antykami. Te miejsca oferują unikalne i autentyczne przedmioty z minionych lat. Możesz tam znaleźć meble w stylu art deco, lustra w okazałych ramach, stoliki kawowe z charakterystycznymi nogami i wiele innych.

Innym przykładem są targi staroci – to doskonałe miejsce do poszukiwania unikalnych skarbów. Takie wydarzenia są organizowane regularnie w wielu miastach i oferują szeroki wybór przedmiotów z różnych epok. Możesz tam znaleźć stare telewizory, gramofony, a także naczynia, meble i wiele innych.

Antykwariaty to doskonałe miejsce do znalezienia starych książek, map, obrazów i innych przedmiotów związanych z historią. Mogą one stanowić doskonałą dekorację ścian i dodatkowo nadadzą wnętrzu charakterystyczny wygląd.

Niekiedy, aby uzyskać inspirację lub znaleźć meble stylizowane na dany okres, warto odwiedzić sklepy meblowe i galerie sztuki, które oferują nowe produkty w stylu retro.

Nie zapominaj o korzystaniu z internetu. Istnieje wiele portali aukcyjnych oraz sklepów online, które oferują meble i dekoracje w stylu vintage i retro. To doskonałe źródło, które pozwala na zakup przedmiotów z całego świata.

Podsumowanie

Projektowanie wnętrza w stylu vintage lub retro może być ekscytującym wyzwaniem, które pozwala wyrazić swoją osobistą estetykę i tworzyć unikalną przestrzeń. Pamiętaj, że kluczem do udanego projektu jest zrozumienie różnicy między stylem vintage a retro oraz dbałość o szczegóły, takie jak kolorystyka, meble i dodatki. Mieszaj i dopasowuj elementy, aby stworzyć przestrzeń, która odzwierciedla twój osobisty styl i przeszłość, która cię inspiruje. W ten sposób możesz stworzyć wnętrze pełne ciepła i uroku.

Mieszając elementy vintage i retro w harmonijny sposób, stworzysz wnętrza, które zachwycą i będą zachwycać przez wiele lat. Pamiętaj, że projektowanie wnętrz to proces kreatywny, który pozwala na wyrażenie swojej osobistej estetyki, dlatego eksperymentuj i czerp inspirację z przeszłości.

Jeśli mimo tych wszystkich porad, czujesz, że projekt wnętrza w wybranym przez Ciebie stylu to temat dla profesjonalistek, to zapraszamy do zgłoszenia się do naszej BESO Pracowni. Na pewno pomożemy i doradzimy, dzięki czemu uzyskasz idealne i niepowtarzalne wnętrze.

Autor wpisu

BESO Pracownia

Jesteśmy zgranym zespołem kreatywnych architektek, które mają kilkuletnie doświadczenie w projektowaniu wnętrz zarówno mieszkalnych, jak i lokali handlowo-usługowych. Ukończyłyśmy studia techniczne oraz artystyczne (Politechnika Wrocławska oraz ASP we Wrocławiu), także poza częścią wizualną projektu, skupiamy się na rozwiązaniach technicznych i funkcjonalnych oraz kwestiami, które pojawią się podczas wykonawstwa.