Beso Pracownia

Architekt wnętrz, projektowanie Wrocław

Oświetlenie – jak wybrać lampy do domu?

Oświetlenie w domu odgrywa bardzo ważną rolę. Dla niektórych to wybór tylko jednej lampy, która ma oświetlić wnętrze. Jednak sam proces jest bardziej złożony. Oprawy oświetleniowe odpowiadają nie tylko za funkcjonalne oświetlenie przestrzeni, ale również tworzą atmosferę. Kreują odpowiedni klimat, mogą wpłynąć na odbiór wnętrza i podkreślić niektóre elementy. Oświetlenie stworzy atmosferę i wnętrze w jakim będziesz czuć się dobrze. Z tego artykułu dowiesz się jak możesz rozplanować i dobrać odpowiednie oświetlenie.

  1. Plan

Zabierając się za projekt oświetlenia najlepiej jest mieć plan. Dobrze jest zaprojektować oświetlenie na etapie, gdy wiesz jaki układ funkcjonalny zastosujesz w swoim mieszkaniu i jaki styl będzie miało wnętrze. Na początek określ swój budżet. Będziesz wiedzieć na co możesz sobie pozwolić. Aby wybrać odpowiednie oświetlenie musisz wiedzieć jakie czynności będziesz wykonywać w danym miejscu. Jeśli w salonie głównie odpoczywasz przyda się delikatne, dekoracyjne światło. Jeśli Twoim sposobem na relaks jest robienie na drutach potrzebujesz mocniejszego światła, które odpowiednio oświetli Twoje miejsce pracy. Pomocne będzie wypisanie czynności i miejsca, w których będą się one odbywać. Mieszkasz z innymi domownikami? Nie zapomnij uwzględnić również ich potrzeb. Wtedy jasne okaże się gdzie i jakiego światła potrzebujesz. Przy wyborze wizualnym lamp może pomóc znalezienie Ci inspiracji. Rozejrzyj się po mieszkaniach rodziny, znajomych – może trafisz na coś inspirującego. Możesz wykorzystać do tego również znane strony internetowe (np. pinterest).

  1. Rodzaje oświetlenia

Oświetlenie możemy podzielić na 3 kategorię:

  • ogólne
  • miejscowe (użytkowe)
  • dekoracyjne

Każda z tych kategorii ma swoje odrębne zadanie. Połączone razem tworzą funkcjonalne i przyjemne oświetlenie.

OŚWIETLENIE OGÓLNE

Jest to podstawowe oświetlenie, które powinno znaleźć się we wnętrzu. Jego głównym zadaniem jest zastąpienie światła naturalnego. Po zmroku powinno zniwelować cienie i równomiernie oświetlać wnętrze, tak by wzrok się nie męczył. Tutaj najczęściej wykorzystywane są lampy, które dają światło rozproszone.

OŚWIETLENIE MIEJSCOWE

Oświetlenie miejscowe ma za zadanie doświetlenie miejsc, w których wykonujesz konkretne czynności. W salonie może to być miejsce przy kanapie, gdzie czytasz książkę. W jadalni stół przy którym spożywacie rodzinne posiłki, a w kuchni blat roboczy. Pamiętaj, żeby światło nie było zbyt jasne, bo może Cię oślepiać. Jego temperatura barwowa i moc jest uzależniona przede wszystkim od funkcji jaką pełni.

OŚWIETLENIE DEKORACYJNE

Oświetlenie dekoracyjne nie jest mniej ważne od oświetlenia funkcjonalnego. To właśnie ono odpowiada za atmosferę i klimat wnętrza, kiedy potrzebujesz odpocząć. Często stosowane jest by podkreślić konkretny element. Obraz, fakturę ściany czy detal architektoniczny. Sprawdzą się tutaj taśmy LED czy dekoracyjne kinkiety.

Oświetlenie dekoracyjne

3. Temperatura barwowa

Jeśli ustaliłeś już gdzie i jakie światło potrzebujesz, warto zastanowić się nad jego temperaturą barwową. To kolejny element, który ma ogromne znaczenie. Barwa światła odpowiada za odbiór wizualny wnętrza, atmosferę i nasze samopoczucie. Ma też duże znaczenie pod względem funkcjonalnym. Wyraża się ją w Kelwinach (K) i mówi nam o tym, jak ciepłe jest dane światło:

  • barwa ciepła (2700-3500 K) – idealna jako oświetlenie dekoracyjne, do odpoczynku,
  • barwa neutralna (4000-5000K) – uniwersalna barwa światła, zbliżona do światła naturalnego, nie męczy wzroku,
  • barwa zimna (powyżej 6000K) – sprawdzi się w mocno zadaniowych miejscach.

Znając oznaczenia temperatury barwowej możesz dostosować oświetlenie do swoich potrzeb. W oświetleniu dekoracyjnym sprawdzi się najlepiej barwa ciepła 3000 K. Możesz zastosować ją w sypialni lub przy kanapie. Do oświetlenia miejscowego i ogólnego dobrze jest wybrać barwę neutralną około 4000 K. Jeśli lubisz zimne światło, które sprzyja koncentracji możesz wykorzystać 6000 K w gabinecie lub kuchni. W jednym pomieszczeniu może występować kilka barw światła, których będziesz używać w zależności od potrzeby. Przy wyborze temperatury barwowej należy mieć też na uwadzę swoje preferencje i ogólny, estetyczny odbiór wnętrza.

Temperatura barwowa w pomieszczeniu

  1. Klasa szczelności IP

Pewnie szukając lamp spotkałeś się z oznaczeniem IP. Jest to określenie, które wskazuje czy dana oprawa oświetleniowa jest zabezpieczona przed dostaniem się do niej ciał obcych i wilgoci. Innymi słowy pokazuje jak bardzo jest szczelna. Określana jest za pomocą dwóch cyfr, z których pierwsza oznacza stopień ochrony przed ciałami obcymi, a druga stopień ochrony przed wodą i wilgocią. Najpopularniejszym oznaczeniem jest IP20. Lampa ma zabezpieczone niebezpieczne części, jest odporna na małe ciała obce, ale nie jest odporna na wilgoć. Takie lampy stosuje się w kuchniach, salonach, sypialniach itp. Kolejnym oznaczeniem jest IP44. Oznacza, że lampa jest odporna na wilgoć i bryzganie wody pod dowolnym kątem. Lampy z takim oznaczeniem można stosować w łazience, np. w okolicach umywalki. Pozostałe oznaczenie takie jak IP58, 65, 68 wykazują się większą odpornością. Można je stosować na zewnątrz.

  1. Jakie oświetlenie dobrać?

Masz ustalony budżet i wiesz jakiego oświetlenia potrzebujesz. Poznałeś jego rodzaje, wiesz czym jest temperatura barwowa i klasa szczelności IP. Masz już dobrą bazę, by wybrać odpowiednie lampy. Wybierając oświetlenie miej na uwadze jak duże jest Twoje pomieszczenie. Za duża lampa w małym pomieszczeniu będzie przytłaczać. Za mała w dużym salonie zgubi się w całej aranżacji i będzie dawać za mało światła. Ważne jest również to na jakiej wysokości powiesić lampy. Jeśli masz niskie wnętrze to długie, wiszące oświetlenie może się nie sprawdzić. Weź pod uwagę wzrost domowników. Wieszając lampę nad stołem zadbaj o to, żeby nie zasłaniała osób siedzących przy nim. Najlepiej gdyby znalazła się 60-90 cm nad blatem. W kuchni staraj się tak rozłożyć układ lamp, by nie tworzyły cienia, kiedy będziesz stać przy blacie. Dobrze sprawdzi się tutaj oświetlenie punktowe w postaci tub. Pod wiszącymi szafkami zastosuj taśmę LED, która doświetli Twój blat roboczy, pełniąc rolę oświetlenia miejscowego. Do innych pomieszczeń jako oświetlenie miejscowe mogą sprawdzić się regulowane kinkiety, lampy podłogowe czy stołowe. Poza klasycznym oświetleniem posiadającym jedną moc i jedną barwę, istnieją rozwiązania lamp z funkcją ściemniania i zmiany temperatury barwowej. Dzięki temu możesz dostosować oświetlenie maksymalnie do swoich potrzeb.

Jakie oświetlenie dobrać?

Jeśli mimo przeczytania naszego artykułu nadal masz problem z dobraniem odpowiedniego oświetlenia, które dodatkowo pasowałoby do Twoich pomieszczeń to zapraszamy do kontaktu z naszą BESO Pracownią, chętnie pomożemy z jego doborem.

Autor wpisu

BESO Pracownia

Jesteśmy zgranym zespołem kreatywnych architektek, które mają kilkuletnie doświadczenie w projektowaniu wnętrz zarówno mieszkalnych, jak i lokali handlowo-usługowych. Ukończyłyśmy studia techniczne oraz artystyczne (Politechnika Wrocławska oraz ASP we Wrocławiu), także poza częścią wizualną projektu, skupiamy się na rozwiązaniach technicznych i funkcjonalnych oraz kwestiami, które pojawią się podczas wykonawstwa.