Beso Pracownia

Architekt wnętrz, projektowanie Wrocław

Jak wybrać projektanta wnętrz? – 5 najważniejszych pytań, które warto sobie zadać podczas szukania projektanta wnętrz

Czy w ogóle warto zatrudnić projektanta wnętrz?

To pytanie pojawia się bardzo często wśród osób zarówno kupujących mieszkanie, czy dom jak i tych, którzy już mieli przyjemność zaaranżować swoją przestrzeń. O ile ci pierwsi totalnie nie wiedzą, co ich czeka, stąd może im się wydawać, że to nic trudnego, to drudzy już przepracowali tematy wykończenia wnętrz na sobie i wiedzą jak wiele błędów można popełnić.

W jednym jak i w drugim przypadku warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań m.in.

  • Czy chcemy poświęcić wiele swojego wolnego czasu, żeby w pełni zająć się zgłębianiem tematu projektowania wnętrz?
  • Czy jesteśmy w stanie w pełni uzyskać efekt o jaki nam chodzi?
  • Czy potrafimy dobrać do siebie wszystkie materiały?
  • Czy mamy wyobraźnię przestrzenną, żeby móc wyobrazić sobie ostateczny efekt jeszcze przed jego wykonaniem?
  • Czy będziemy potrafili przekazać wykonawcy o jaki efekt nam chodzi?

Oczywiście jak z każdą inną decyzją, warto rozważyć wszystkie za i przeciw, a jeśli już będziemy zdecydowani, co do potrzebny zatrudnienia projektanta, warto trzymać się poniższych zasad.


1. Czy każdy projektant zaprojektuje w odpowiadającym nam stylu?

Pierwsze nad czym powinniśmy się zastanowić, jeszcze przed wybraniem odpowiedniego projektanta wnętrz, to to jak chcemy, żeby wyglądało nasze mieszkanie. Opcji jest ogromnie dużo. Możemy być fanami stylu loftowego, czy wręcz przeciwnie będzie nam zależało na stylu glamour, czy mieszance wielu styli. Nie jest ważne, żebyśmy od razu byli w stanie dokładnie nazwać styl, który nam się podoba, ale warto określić na jakich elementach będzie nam zależało najbardziej. W tym celu warto przygotować sobie zbiór zdjęć/inspiracji, czy rzeczywistych materiałów jak kafle, tkaniny obiciowe, czy kolory farb, które odpowiadają naszemu gustowi i poczuciu estetyki. Ułatwi nam to nie tylko późniejszą współpracę z architektem wnętrz, ale również usystematyzuje jakiego projektu wnętrz będziemy potrzebować. Po przejrzeniu portfolio konkretnego projektanta, będziemy w stanie ocenić, czy bez problemu sprosta on naszym wymaganiom, czy jednak będzie to coś całkowicie innego niż projektował do tej pory. Z zasady każdy projektant wnętrz powinien mieć na tyle dużą wyobraźnię, że żaden z podejmowanych projektów nie będzie sprawiał mu trudności, jednak w rzeczywistości warto wybrać kogoś, kto specjalizuje się w tym, co nam będzie odpowiadać. Wtedy dla każdej ze stron współpraca jest o wiele przyjemniejsza i szybciej możemy uzyskać oczekiwany efekt.


2. Czy wykształcenie projektanta ma jakieś znaczenie?

Nie trudno zauważyć, że ilość pracowni projektowania wnętrz jest ogromna. Tak samo ogromna jest ilość kursów, które uczą jak wnętrza projektować. W związku z tym, że przy projektowaniu wnętrz nie potrzebne są uprawnienia (w większości przypadków), każdy zainteresowany może zająć się tym tematem, niezależnie od tego jakie ma wykształcenie, czy doświadczenie. Warto zadać sobie pytanie, czy dwutygodniowy kurs będzie w stanie przekazać tą samą wiedzę, co kilka lat studiów? Czy osoby prowadzące ten kurs same mają odpowiednią wiedzę? Na większości stron projektantów w zakładce “o nas” można znaleźć informację właśnie o wykształceniu. Jeśli tam ich nie ma, najłatwiej zapytać osobę, z którą chcemy podjąć współpracę jakie ma doświadczenie i wykształcenie.


3. Czy szukanie projektanta “nie za miliony” ma sens

Tak jak i z każdą inną usługą taniej nie zawsze znaczy lepiej. Wiadomo, że przy urządzaniu własnej przestrzeni koszty grają ogromną rolę. Każdy chciałby mieć nieograniczony budżet, jednak taka sytuacja dotyczy niestety niewielu z nas. Czy warto zatem w ramach zmniejszania budżetu wybrać najtańszą usługę projektowania jaką uda nam się znaleźć? Oczywiście, że nie. Niska cena projektowania wnętrz może wynikać z wielu czynników. Będzie to m.in. brak doświadczenia, praca na czarno, bez zakładania działalności gospodarczej, brak wiedzy projektanta na temat tego, ile czasu zajmie projekt, czy w ogóle będzie on wykonalny oraz jakie produkty będą godne uwagi, a jakie na pewno nie. Tani projektant to duże ryzyko stracenia pieniędzy wynikające z wielu pojawiających się błędów, niedopatrzeń i niewiedzy. Także odpowiadając na pytanie poniżej, warto przypomnieć sobie przysłowie – “skąpy dwa razy traci”.


4. Czy warto spotykać się z projektantem przed podjęciem decyzji?

Szukając projektanta przeglądaliście internet, pisaliście posty na grupach tematycznych, pytaliście znajomych, oglądaliście wszystkie możliwe portfolia projektantów, a i tak bardzo trudno podjąć decyzję kogo wybrać? Warto zatem wrócić do starego i sprawdzonego sposobu – czyli rozmowy z wybranym architektem wnętrz. I nie ma tutaj znaczenia, czy współpraca miałaby się odbyć zdalnie, czy też stacjonarnie, nie powinno być problemu ze zorganizowaniem takiego spotkania i przeprowadzenia najzwyklejszej rozmowy na temat tego jak dana współpraca miałaby wyglądać. Jest to najlepsza metoda na to, by wyczuć, czy z dana osoba będzie w stanie nas zrozumieć, czy przyjemnie będzie nam się z nią kontaktować, czy będzie w stanie zrozumieć nasze potrzeby. Bardzo ważne jest, by nadawać na tych samych falach, wtedy cały proces zarówno projektowania, jak i później realizacji przebiegnie o wiele łagodniej i w lepszej atmosferze.


5. Czy koniecznie musimy wybrać projektanta z naszego miasta lub okolicy?

Im większe miasto, tym większa ilość dostępnych projektantów. Przykładowo po wpisaniu w wyszukiwarkę projektant wnętrz Wrocław wyskakuje nam niekończąca się liczba wyników z wszelkiego rodzaju stronami projektantów. Jednak sytuacja wygląda zgoła inaczej, kiedy szukamy kogoś, kto działałby w małej miejscowości, czy wsi. Czasem też okazuje się, że w danym mieście jest sporo projektantów wnętrz, jednak styl żadnego z nich nam nie odpowiada. Co zrobić w takim przypadku? Wtedy warto się nie ograniczać do grona tylko tych pracujących w okolicy, ale  znaleźć kogoś kto podjąłby współpracę zdalną. Już od dłuższego czasu od pandemii koronawirusa bardzo wiele osób pracuje zdalnie i bardzo ceni sobie taki styl pracy i wszelkiej współpracy. Mamy dzięki temu dużo szerszy dostęp do usługodawców, którzy wcześniej działali tylko stacjonarnie. Możemy liczyć na to, że projekt zostanie zrealizowany szybciej i w bardziej trafiony sposób, niż wtedy, kiedy bylibyśmy zmuszeni zatrudnić kogoś z najbliższej okolicy.


Jak znaleźć projektanta wnętrz?

Podsumowując, szukanie projektanta wnętrz to niełatwe zadanie. Ilość biur i projektantów jest ogromna, nie trudno się tutaj pogubić. Warto mimo wszystko skupić się w pierwszej kolejności na aspektach przedstawionych przez nas powyżej, dzięki temu zadanie na pewno będzie dużo łatwiejsze. Jeśli zainteresował Cię poniższy tekst, przejrzałeś nasze portfolio i czujesz, że przyjmnie by nam się razem współpracowało to zapraszamy do naszej Beso Pracowni.

Autor wpisu

BESO Pracownia

Jesteśmy zgranym zespołem kreatywnych architektek, które mają kilkuletnie doświadczenie w projektowaniu wnętrz zarówno mieszkalnych, jak i lokali handlowo-usługowych. Ukończyłyśmy studia techniczne oraz artystyczne (Politechnika Wrocławska oraz ASP we Wrocławiu), także poza częścią wizualną projektu, skupiamy się na rozwiązaniach technicznych i funkcjonalnych oraz kwestiami, które pojawią się podczas wykonawstwa.