Beso Pracownia

Architekt wnętrz, projektowanie Wrocław

Jak urządzić pokój dziecka? 10 cennych wskazówek

Dzieci to nasi ulubieni klienci, którzy dzięki swojej nieograniczonej wyobraźni podsyłają nam masę pomysłów na swoje przestrzenie. Często bardzo dokładnie wiedzą, czego chcą. Ważne żebyśmy zarówno my jako architekci wnętrz oraz ich rodzice byli w stanie wszystkie te pomysły dopuścić do siebie oraz dopasować tak, aby były funkcjonalne, bezpieczne i oczywiście efektowne wizualnie. 

 1. Funkcjonalność na pierwszym miejscu

Kiedy zaczynamy zastanawiać się jak właściwie pokoik dziecka miałby wyglądać musimy w pierwszej kolejności zająć się przygotowaniem układu funkcjonalnego.  Warto pokój na początku dokładnie zmierzyć lub jeśli jest to nowo powstałe mieszkanie zwrócić uwagę na jego wymiary oraz wymiarom tego co miałoby się w nim znaleźć. Najłatwiej spróbować sobie wszystko rozrysować, choćby odręcznie. Wtedy dodając do naszego rysunku kolejne meble wiemy ile miejsca nam pozostaje i czy coś jeszcze się zmieści. Warto, aby znaleźć miejsce na następujące elementy:

 • miejsce do spania i odpoczynku
 • miejsce do nauki i zabawy
 • miejsce do przechowywania ubrań
 • miejsce do przechowywania książek,zabawek gier itp.
Funkcjonalność pokoju dziecka

 1. Dobre oświetlenie w pokoju dziecka kluczem do sukcesu

Kolejnym bardzo ważnym aspektem przy urządzeniu każdej przestrzeni, a w szczególności pokoju dziecka jest oświetlenie. Musi ono spełniać wiele funkcji i sprawdzać się w każdej sytuacji. Niezależnie od tego, czy nasz maluch się uczy, bawi, czy próbuje wyciszyć się przed snem  musi mieć do tego zapewnione odpowiednie oświetlenie, najlepiej przemyślane jeszcze na etapie projektowania. W związku z tym warto zaplanować najpierw oświetlenie górne, które dokładnie doświetli cały pokój, następnie oświetlenie do nauki i jako ostatnie oświetlenie bardziej dekoracyjne i nastrojowe.

W dużych pokojach dziecięcych jako oświetlenie górne świetnie sprawdzą się m.in. tuby, czy oświetlenie szynowe, zaś w mniejszych pomieszczeniach wystarczy plafon lub lampa wisząca. Opcji do wyboru mamy naprawdę sporo. Tego typu oświetlenie ma spełniać funkcję bardziej techniczną, warto aby pozwalało na dobre doświetlenie całej powierzchni pokoju, a nie konkretnego miejsca.

Jako oświetlenie miejsca do nauki warto zainwestować w lampkę na biurko, która nie tylko świetnie się prezentuje, ale również jej światło można skierować w dowolne miejsce, dzięki regulacji ramienia lampy i klosza. Samo światło będzie odpowiednio skupione i idealnie do czytania. Możemy też dodatkowo zastosować inny typ oświetlenie np. pasek led nad zabudową meblową, jednak będzie on mimo wszystko spełniał bardziej funkcję dekoracyjną.

Jeśli chodzi o oświetlenie dekoracyjne mamy tutaj cały ogrom możliwości. Od lamp przypominających balony z helem, po wesołą sowę świecącą delikatnym światłem, która świetnie sprawdzi się jako lampka nocna. Przy wyborze musimy jedynie dopasować się wizualnie do stylistyki danego pokoju.

Dobre oświetlenie w pokoju dziecka kluczem do sukcesu

 1. Najlepsza inspiracja do urządzenia pokoju dziecka? Jego zainteresowania

Bardzo ważne, o ile nie najważniejsze przy projektowaniu pokoju dziecka jest to, aby ten pokój się podobał jego głównego użytkownikowi. Nie ma prostszego sposobu na to niż przyjrzenie się zainteresowaniom dziecka. Mogą to być zarówno balet, wspinaczka, czy szybkie samochody jak i kosmos, zwierzęta w dżungli, czy dinozaury. Czasem wystarczy dodać kilka dekoracji do w miarę neutralnej bazy, aby zaznaczyć jaki jest właściciel tej wielofunkcyjnej przestrzeni.

Zainteresowanie jako sposób urządzenia pokoju dziecka

 1. Jakie kolory i materiały będą najlepsze w pokoju dziecka?

W podjęciu decyzji na temat kolorów w pokoju dziecka, warto zapytać naszego milusińskiego. Nie musimy oczywiście w wybranym przez dziecko kolorze malować wszystkich ścian. Warto zaś ten kolor zastosować np. w dodatkach, tapetach, czy zasłonach. Wszystko staramy się dopasować według naszego poczucia estetyki. Odnośnie samych materiałów, w przypadku młodszych dzieci, które lubią prezentować swoje artystyczne zdolności na ścianach i tapicerkach warto zainwestować w farby zmywalne, tapety na podkładzie winylowym oraz tkaniny łatwoczyszczące. Dzięki takim rozwiązaniom w łatwy sposób doprowadzimy cały pokoik do czystości.

Jakie kolory i materiały będą najlepsze w pokoju dziecka?

 1. Miejsce do nauki i zabawy, które zadowoli małych i dużych

Wybierając meble, które miałyby stanowić miejsce do nauki, czy zabawy warto wybrać takie, które będą idealne do wzrostu dziecka lub będą regulowane. Mamy na rynku wiele krzeseł i biurek z możliwością regulacji. Jest to idealne rozwiązanie, bo takie meble będą rosły razem z dzieckiem. Warto również w miarę możliwości zapewnić dziecku dosyć duży blat do nauki, tak żeby mogły się tam zmieścić zarówno książki, lampka jak i laptop. Jeśli chodzi o miejsce do zabawy warto dostosować je do zainteresowań dziecka. Jeśli uwielbia taniec, czy gimnatykę – znajdżmy miejsce na duże lustro i wolną przestrzeń przed nim, jeśli lubi wspinaczkę zgłębmy temat ścianek wspinaczkowych dla młodych wspinaczy do samodzielnego montażu, a może malec lubi malować i idealnie byłoby znaleźć miejsce na sztalugę i wygodne regulowane siedzisko do niej.

Miejsce do nauki i zabawy, które zadowoli małych i dużych

 1. Nie zapominajmy o bezpieczeństwie!

Bardzo dobrze wiemy, że dzieci dzięki swojej nieograniczonej wyobraźni wpadają na pomysły zabaw, które mogą okazać się niebezpieczne. W internecie jest masa filmików pokazujących jak dzieci wchodzą do szuflad komody, albo wspinają się po regałach. Dlatego zgodnie z zaleceniami większości producentów, meble warto przykręcić do ściany. Zarówno tyczy się to wysokich regałów jak i niskich komód. Dzięki temu zabezpieczymy możliwość przewrócenia się takiego mebla, który wraz z zawartością potrafi wiele ważyć.

Bezpieczeństwo w projektowaniu pokoju dziecka

 1. Gry, zabawki i książki na swoim miejscu

Dzieci do swojego rozwoju poprzez zabawę i naukę potrzebują naprawdę sporej ilości rzeczy t.j. gry, książki, czy wszelkiego rodzaju zabawki, które potrafią zajmować bardzo dużo miejsca. Niektóre z nich będą używane bardzo często, dlatego dobrze jest zapewnić im dobry dostęp, np. poprzez umieszczenie ich na niższych półkach lub w wózkach/pudełkach na kółkach, które możemy łatwo przestawiać. Warto przy projektowaniu zabudów do przechowywania sprawdzić i wypisać sobie ile rzeczy ma się w nich znaleźć i jakiego rodzaju. Wtedy możemy łatwiej zorientować się jakiego rodzaju mebli potrzebujemy. Czy bardziej funkcjonalne będą regały, czy może szuflady?

Gry, zabawki i książki na swoim miejscu

 1. Czy wystrój pokoju dziecka musi pasować do reszty mieszkania? Niekoniecznie!

Często zdarza się, że rodzice stoją przed bardzo trudnym pytaniem – czy starać się wpasować pokój dziecka do całego wystroju mieszkania, czy jednak nie? Naszym zdaniem nie jest to konieczne. Dzieci w swoich pokojach spędzają naprawde wiele czasu, dlatego warto, aby ta przestrzeń była całkowicie dopasowana do nich. Możemy spróbować wprowadzić kilka elementów łączących z pozostałymi pomieszczeniami, jednak jeśli nie pasują one stylistycznie, nie warto działać na siłę. Ten jeden pokoik może bez problemu być całkowicie osobnym światem.

Czy wystrój pokoju dziecka musi pasować do reszty mieszkania? Niekoniecznie!

 1. Warto zostawić chociaż trochę niezagospodarowanej przestrzeni

Przy tak nieograniczonej wyobraźni jaką mają dzieci, ciężko założyć, że będą one spędzały większość czasu na zabawie w konkretnym miejscu pokoju. Czasem potrzebują zbudować namiot z koca i krzeseł, czasem stworzyć salę taneczną dla lalek, a innym razem stadninę koni  z klocków lego. Dlatego jeśli metraż pokoju na to pozwala, starajmy się zostawić chociaż trochę takiej niezabudowanej meblami przestrzeni, właśnie na takie okazje.

Warto zostawić chociaż trochę niezagospodarowanej przestrzeni

 1. Rośnięcie pokoju razem z dzieckiem

Dzieci tak szybko rosną, a remont pokoju dziecka jak i każdej innej przestrzeni wiąże się często z niemałym kosztem, dlatego warto przemyśleć temat tak, żeby w razie konieczności część rzeczy mogła pozostać lub wymagała tylko niewielkich zmian. Dlatego tak jak było napisane wyżej warto zainwestować np. w regulowane krzesło oraz biurko, które bez problemu “urośnie” razem z dzieckiem. Innym tego typu meblem są łóżeczka dziecięce, które możemy rozsuwać, aż do standardowej długości dwóch metrów. Przy meblach typu szafy, czy komody warto w ramach zmian zmienić np. uchwyty, które potrafią wiele wnieść do stylistyki całego pokoju.

Rośnięcie pokoju razem z dzieckiem

Podsumowując projekt pokoju dziecka wymaga od nas całkowicie innych przemyśleń niż pozostałe części domu, czy mieszkania. Musi on spełniać nie tylko wiele wymagań funkcjonalnych, ale również estetycznych. Jeśli potrzebujecie pomocy w urządzaniu pokoju dziecięcego to zapraszamy do naszej BESO Pracowni!

Autor wpisu

BESO Pracownia

Jesteśmy zgranym zespołem kreatywnych architektek, które mają kilkuletnie doświadczenie w projektowaniu wnętrz zarówno mieszkalnych, jak i lokali handlowo-usługowych. Ukończyłyśmy studia techniczne oraz artystyczne (Politechnika Wrocławska oraz ASP we Wrocławiu), także poza częścią wizualną projektu, skupiamy się na rozwiązaniach technicznych i funkcjonalnych oraz kwestiami, które pojawią się podczas wykonawstwa.