Beso Pracownia

Architekt wnętrz, projektowanie Wrocław

Jak urządzić mieszkanie na wynajem? – poznaj 6 cennych wskazówek

Kupno mieszkania pod wynajem to jeden z popularniejszych i bezpieczniejszych sposobów inwestycji. By inwestycja się zwróciła warto przemyśleć projekt wnętrza, który będzie odpowiadał na potrzeby potencjalnych najemców. Ładne, przytulne wnętrze od razu przyciągnie szereg zainteresowanych i podniesie standard mieszkania. Jeśli chcesz poznać kilka cennych porad jak urządzić mieszkanie na wynajem zapraszam do lektury..

  1. Wybierz grupę docelową

Jakikolwiek projekt należy rozpocząć od briefu. Poznanie potrzeb odbiorcy jest kluczowym elementem niezbędnym do osiągnięcia sukcesu. Rynek mieszkań na wynajem jest szeroki, więc musisz wiedzieć do kogo będziesz kierować swoje ogłoszenie. Będą to biznesmeni, studenci, single a może rodziny z dziećmi? Każda z tych grup ma swoje charakterystyczne cechy, które będą determinować styl i wykorzystane materiały wykończeniowe. Wszystko to będzie składać się na standard i cenę jaką uzyskasz za taki wynajem. Ważne jest, by już na samym początku to przemyśleć. W późniejszych etapach ta wiedza znacznie ułatwi pracę.

Wybierz grupę docelową mieszkania na wynajem

  1. Układ funkcjonalny

Kolejnym istotnym krokiem jest stworzenie ergonomicznego układu funkcjonalnego. Na rysunkach deweloperskich często wyrysowane meble są przedstawione w pomniejszeniu, by mieszkanie wydawało się optycznie większe. Należałoby przeanalizować taki układ. Warto być otwartym na wprowadzenie ewentualnych zmian, które mogą znacznie podnieść standard i jakość mieszkania. Pomocne może być wydzielenie w danej przestrzeni stref i analiza czynności, które będą miały miejsce w tym mieszkaniu. Rodzaje stref mogą być zależne m.in od tego jaką grupę docelową wybrałeś. Warto mieć na uwadzę np. strefę do odpoczynku, pracy czy spożywania posiłków. Szczególnie ważne jest to w małych mieszkaniach i kawalerkach, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota. Funkcjonalna przestrzeń przełoży się na całościowy efekt i nawet najmniej ustawne mieszkanie od razu zyska.

Jeśli czujesz, że samodzielne stworzenie dobrego układu funkcjonalnego Cię przerasta, zastanów się nad skorzystaniem z usług architekta wnętrz. W porównaniu do całej inwestycji jest to niewielki koszt a efekt może przejść Twoje oczekiwania.

Układ funkcjonalny mieszkania na wynajem

  1. Wielofunkcjonalne meble i elementy wyposażenia

Wybierając meble zastanów się nad ich funkcjonalnością. Dobrym rozwiązaniem do salonu jest wybór kanapy z funkcją spania. W razie potrzeby będzie miejscem do siedzenia dla kilku gości lub wygodnym łóżkiem. Warto też zastanowić się nad rozkładanym stołem jadalnianym czy stolikami kawowymi z funkcją przechowywania. Jeśli pozwalają na to Twoje finanse możesz zastanowić się nad skorzystaniem z usług stolarza i wykonaniu niektórych mebli na zamówienie. Kuchnia na wymiar, zabudowana do sufitu będzie solidniejsza i dodatkowo zapewni więcej miejsca do przechowywania. Podobnie wygląda sprawa z zabudowanymi szafami, które są bardzo pojemne, wyglądają estetycznie i nie zagracają przestrzeni. Jeśli w łazience decydujesz się na wannę, wyposaż ją dodatkowo w prysznic i nawannowy parawan. Takie rozwiązanie trafi do szerszej grupy odbiorców.

Wielofunkcjonalne meble i elementy wyposażenia mieszkania na wynajem

  1. Uniwersalna stylistyka

Twoje mieszkanie na wynajem powinno być już ergonomiczne i funkcjonalne, więc czas przyjrzeć się aranżacji. Dobierając styl musisz pamiętać o wybranej grupie docelowej. Inny standard wykończenia będą preferować biznesmeni a inni studenci. Najbezpieczniejszym i najczęstszym wyborem są jasne, przytulne wnętrza. Biele, beże, szarości to coś co będzie podobać się każdemu. Do tego drewno, które ociepli wnętrze. Warto więc postawić na neutralną bazę, którą ewentualnie Ty lub najemca podkreślicie akcentem kolorystycznym. Możesz wzbogacić mieszkanie kilkoma dodatkami, by pokazać przyszłemu najemcy jak domowo i przyjaźnie może wyglądać ta przestrzeń. Przy urządzaniu nie zapominaj o dobrych materiałach wykończeniowych. Wyposażenie musi przetrwać kilku lokatorów. Najlepiej zainwestować w armaturę, ceramikę czy kuchnię. Stolik kawowy czy krzesło łatwo można wymienić – ze stałymi elementami wyposażenia może być różnie. Pamiętaj też, że nie każdy najemca będzie dbał o czystość najlepiej jak potrafi. Powierzchnie powinny być łatwe w utrzymaniu czystości.

Uniwersalna stylistyka mieszkania na wynajem

  1. Postaw na efekt WOW

Beżowych i szarych mieszkań jest mnóstwo. Jednak neutralne wnętrze wcale nie oznacza nudy.  Aby wyróżnić Twoje ogłoszenie na tle innych postaw na ciekawy element, który wywoła efekt wow. Mogą to być dekoracyjne lampy lub kolorystyczny akcent na jedną ścianę. Modna tapeta typu mural, ciekawa aranżacja z luster czy kolorystyczny podział ściany mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Wnętrze nadal będzie utrzymane w neutralnej stylistyce, ale bardziej się wyróżni i wpadnie w oko większej liczbie odbiorców.  Warto powiesić też kilka plakatów w ramkach. Wypełnią pustą przestrzeń i dadzą możliwość przyszłym lokatorom na własną aranżację.

Mieszkanie na wynajem aranżacja

  1. Łatwa i szybka realizacja

Przy wybieraniu rozwiązań pamiętaj, że niektóre realizacje wymagają dłuższego i większego nakładu pracy, co wiąże się z wyższą ceną. Staraj się unikać skomplikowanych i drogich rozwiązań, by wykonawcy mogli łatwo i sprawnie zakończyć remont. Lepiej by swoją uwagę poświęcili na estetyczne wykonanie, gładkie ściany i dobrze położone panele czy płytki. Zainwestuj w dobre, wykończeniowe materiały, które wystarczą na lata i przeżyją dużą eksploatację.

Łatwa i szybka realizacja mieszkania na wynajem

Te 6 wskazówek jak urządzić mieszkanie na wynajem powinno ułatwić Ci zadanie. Niestety nie jest to łatwa sprawa. Wymaga czasu, przemyślanych i estetycznych rozwiązań. Musisz też pamiętać, że to mieszkanie nie jest dla Ciebie. Trzeba wstrzelić się w gust przyszłych lokatorów. Pomocą może służyć Ci architekt wnętrz. Jeśli jesteś zainteresowany taką współpracą zapraszamy do naszej Beso Pracownica, gdzie zaopiekujemy się Tobą i Twoją inwestycją.

Autor wpisu

BESO Pracownia

Jesteśmy zgranym zespołem kreatywnych architektek, które mają kilkuletnie doświadczenie w projektowaniu wnętrz zarówno mieszkalnych, jak i lokali handlowo-usługowych. Ukończyłyśmy studia techniczne oraz artystyczne (Politechnika Wrocławska oraz ASP we Wrocławiu), także poza częścią wizualną projektu, skupiamy się na rozwiązaniach technicznych i funkcjonalnych oraz kwestiami, które pojawią się podczas wykonawstwa.