Beso Pracownia

Architekt wnętrz, projektowanie Wrocław
Męskie mieszkanie z zielenią - Przestronny salon z zielonymi ścianami i podłogą z mikrocementu

Architekt wnętrz – czy warto go zatrudnić? 5 mocnych powodów!

Architekt wnętrz – czy warto? 

Przymierzając się do wykańczania wnętrz lub ich remontu zastanawiasz się, czy warto skorzystać z profesjonalnej usługi projektowej architekta wnętrz? Może masz już pomysł na wnętrza, wybrane meble, czy materiały, ale czy na pewno pomyślałeś o wszystkim? Czy zaplanowałeś wszystkie swoje wydatki? Przeliczyłeś potrzebne materiały? Zastanowiłeś się, czy aby na pewno ta wymarzona kanapa zmieści się  w pokoju dziennym? Te i wiele innych wątpliwości rozwieje architekt wnętrz.
 
Niezależnie od tego, czy usługa będzie wykonywana stacjonarnie ze spotkaniami f2f, czy online jesteśmy w stanie znacząco pomóc w opanowaniu budżetu, zaplanowaniu funkcjonalnych wnętrz i odpowiednim zestawieniu materiałów. Dobry projektant wnętrz pomoże w najważniejszych decyzjach.


1. Projektant wnętrz wydobędzie z Twoich wnętrz maksimum funkcjonalności i ergonomii

Właśnie kupiłeś mieszkanie w nowo budowanym budynku? Posiadasz takie, które wymaga remontu? Wykańczasz swoje biuro lub szukasz pomysłu na wnętrze restauracji?  Najważniejszy jest układ funkcjonalny i ergonomiczne rozplanowanie go. 

Przy projektach usługowych wydaje się to oczywiste, natomiast w przypadku inwestycji prywatnych już niekoniecznie. Możesz być przekonany, że świetnie poradzisz sobie sam. Jednak, czy potrafisz odpowiedzieć na wszystkie poniższe pytania:

  • czy wiesz, ile potrzebujesz miejsca, aby wygodnie korzystać z kuchni? 
  • jaki układ powinny mieć sprzęty kuchenne i szafki, żeby przygotowywanie jedzenia było najbardziej ergonomiczne? 
  • ile gniazdek i w jakich miejscach potrzebujesz? 
  • jaka jest różnica między chromowaną, a złotą baterią? 
  • czy przewidziałeś odpowiednią ilość miejsca do przechowywania? 
  • czy wymarzone łóżko zmieści się w Twojej sypialni? 
  • czy potrzebujesz w łazience oświetlenia przy lustrze?
  • czy chcesz mieć dodatkowe lampy dekoracyjne? 

Na takie i wiele innych pytań należy odpowiedzieć zaczynając planowanie remontu/ wykończenia wnętrz. 

Dobry architekt wnętrz zacznie z Tobą współpracę od obszernego wywiadu zawierającego pytania ogólne dotyczące całości inwestycji oraz szczegółowe do każdego z projektowanych pomieszczeń. Nasz brief liczy ponad 60 pytań bazowych, a dodatkowo uzupełniamy informacje na wstępnym spotkaniu, gdzie omawiamy całą współpracę, przedstawiamy harmonogram prac oraz szczegółowo dopytujemy o najważniejsze potrzeby klienta. Dopiero na tej podstawie jesteśmy w stanie rozpocząć pracę nad projektem. 

Na podstawie wszystkich informacji dostarczonych przez klienta, przygotowujemy kilka układów funkcjonalnych, które uwzględniają wszystkie wskazane potrzeby, a jeśli czegoś nie da się zawrzeć, to na tym etapie o tym informujemy. Dlatego decydując się na skorzystanie z usługi profesjonalisty kupujesz nie tylko ładny obrazek ale też dostęp do wiedzy specjalistycznej oraz swój czas.    


2. Architekt wnętrz dobierze najlepsze rozwiązania do danego budżetu 

Jedno z pytań w naszym kwestionariuszu dotyczy Twojego budżetu. Nie jest to “wścibstwo” ale raczej punkt zaczepienia do tego, na jakie rozwiązania możemy sobie pozwolić. Z doświadczenia wiemy, że nasi klienci często nie zdają sobie sprawy z tego, ile ich wymarzone wnętrza rzeczywiście będą kosztować. Pokazując na swoich inspiracjach niesamowite rozwiązania zaskakują się, że ich cena znacznie przekracza pierwotnie zaplanowany budżet. 

Specjalista jest w stanie zaproponować alternatywne tańsze rozwiązania, które mogą być kompromisem i nadal spełniać wymagania. Cena wszystkich elementów zależy głównie od jakości danego materiału. Przykładem może być szafka kuchenna o wymiarach 60x60x85 cm. Jej cena zależy od tego jaki typ frontów wybierzemy, czy jest on gładki, z płyciną, ryflowaniem? Ile warstw i jakiej jakości lakieru użyjemy? Czy front ma mieć uchwyty, jakiego mają być typu? A wreszcie jakie wnętrze ma mieć szafka? Czy znajdą się tam półki, szuflady, a może dodatkowo ma się otwierać elektrycznie? Każde z tych pytań wpływa na cenę, a jej finalna kwota może wahać się między 300, a 2300 zł. 

Architekt wnętrz znając Twój budżet zaproponuje takie rozwiązania, które zmieszczą się w nim, a jeżeli na czymś bardziej Ci zależy, to poszuka tańszych zamienników pozostałych elementów.  


3. Projektant wnętrz przygotuje konkretną listę materiałów wykończeniowych, oświetlenia i mebli

Na rynku znajduje się wiele sklepów oferujących te same rozwiązania materiałowe czy meblowe. Przeglądając piętnastą stronę z kaflami, czy oglądając kolejny odcień szarości farby możesz mieć już spory mętlik w głowie, na co się zdecydować. Korzystając z usług architekta wnętrz pozbywasz się tego stresu i zyskujesz cały ten czas dla siebie. 

Przykładem mogą być baterie łazienkowe. Ich ceny są bardzo rozbieżne. W popularnych marketach bateria umywalkowa może kosztować np. 100 zł, a w innym sklepie specjalizującym się w tego typu produktach, bateria wyglądająca tak samo będzie kosztować 1100 zł. I tu również, oprócz marki, ma znaczenie jakość wykonania. Ta najtańsza może okazać się mało odporna na codzienne używanie. Jej warstwa ochronna szybko się zetrze i niestety nic z tym nie jesteśmy w stanie zrobić. Profesjonalny projektant może zaproponować Ci sprawdzone jakościowo sklepy i materiały oraz podpowie, na co uważać przy ich zakupie.

W naszej pracowni zwykle na liście zakupów dajemy alternatywną opcję, jeśli jest taka możliwość, z dopiskiem, która z propozycji ma lepszą jakość. Do klienta należy ostateczna decyzja, w co chce zainwestować, a na czym oszczędzić.  

Autor wpisu

BESO Pracownia

Jesteśmy zgranym zespołem kreatywnych architektek, które mają kilkuletnie doświadczenie w projektowaniu wnętrz zarówno mieszkalnych, jak i lokali handlowo-usługowych. Ukończyłyśmy studia techniczne oraz artystyczne (Politechnika Wrocławska oraz ASP we Wrocławiu), także poza częścią wizualną projektu, skupiamy się na rozwiązaniach technicznych i funkcjonalnych oraz kwestiami, które pojawią się podczas wykonawstwa.