Beso Pracownia

Architekt wnętrz, projektowanie Wrocław

5 praktycznych porad jak zaprojektować kuchnię

 1. Plan to podstawa
 2. Trójkąt roboczy i strefy kuchenne
 3. Meble szyte na miarę
 4. Materiały
 5. Oświetlenie

Kuchnia sercem domu – to tutaj przygotowywane są pyszne potrawy, napoje, desery. Toczą się rozmowy i wspólne posiłki. Często w tym pomieszczeniu rozpoczynasz swój dzień od kawy, herbaty czy śniadania.

Kuchnia to jedno z ważniejszych miejsc w twoim domu, dlatego tak istotne jest, żeby była dobrze zaprojektowana. Jeśli właśnie mierzysz się z projektem wnętrz swojej wymarzonej kuchni ten artykuł jest dla ciebie.

 1. Plan to podstawa

Każde przedsięwzięcie potrzebuje planu. Żeby rozpocząć myślenie nad remontem kuchni musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Dobre rozpoznanie swoich potrzeb i stworzenie odpowiedniego planu to klucz do sukcesu. Zadaj sobie pytanie jak dużej kuchni potrzebujesz i jakie możliwości daje ci przestrzeń. Jak często będziesz korzystać z kuchni. Lubisz gotować sam, z przyjaciółmi czy jesz głównie na mieście? Takich pytań jest całe mnóstwo. Ważne, żebyś zrozumiał i odpowiedział na swoje potrzeby. Nie zapominaj też o swoim budżecie – to on w wielu kwestiach będzie dyktował warunki. Najlepiej jeśli ustalisz go już na samym początku.

Zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązania, pojedź do sklepu i je przetestuj. Otwieraj, zamykaj szafki i szuflady, dotykaj i sprawdzaj materiały. Dzięki temu będziesz na pewno wiedzieć czy twoje wybory są tym czego oczekujesz.

 1. Trójkąt roboczy i strefy kuchenne

Przy projekcie kuchni najważniejsza jest ergonomia, bo nawet najpiękniejsza kuchnia, która jest niefunkcjonalna, nie sprosta oczekiwaniom użytkowników. Warto zastanowić się nad ciągiem czynności jakie będą miały miejsce w kuchni, dlatego jedną ze złotych zasad jest trójkąt roboczy. Chodzi o odpowiednie rozmieszczenie względem siebie lodówki, zlewu i płyty grzewczej. Te sprzęty nie muszą być rozmieszczone na planie idealnego trójkąta – chodzi tu głównie aby w czasie gotowania poruszać się w obrębie tej figury i ograniczać ilość wykonywanych kroków.

Rozmieszczając sprzęty na planie swojej kuchni zwróć uwagę, by wokół zlewu i płyty grzewczej znalazła się wolna przestrzeń. Dzięki temu będziesz mieć miejsce na odłożenie naczyń czy postawienie dużej patelni na płycie. Przemyśl jakiej wielkości chcesz mieć zlew i nie zapomnij o umieszczeniu zmywarki. Najlepiej by znalazła się jak najbliżej zlewu. Pamiętaj, że miejsce poszczególnych sprzętów będą sugerować istniejące przyłącza – warto mieć to na uwadze zanim zaprojektujesz cały układ.

ryc. BESO Pracownia

Kolejnym aspektem, który warto uwzględnić przy ergonomicznym planowaniu jest przeanalizowanie stref w kuchni.

Możemy wymienić ich 5:

 • strefa zapasów – głównie lodówka
 • strefa przechowywania – m.in szafki na naczynia
 • strefa mokra –  zlew, zmywarka i kosz na odpady
 • strefa przygotowywania posiłków – blaty kuchenne/wyspa
 • strefa gotowania – płyta i piekarnik

Znając rodzaje tych stref możesz zaplanować ciąg szafek kuchennych i ustalić co i gdzie będzie się znajdować. Dzięki temu ustalisz m.in ile potrzebujesz szuflad i dobierzesz inne rozwiązania kuchenne jak np. kosze cargo.

wiz. BESO Pracownia

 1. Meble szyte na miarę

Kuchnia to miejsce, które projektujesz na lata. Jest inwestycją, dlatego warto zrobić ją dobrze. Optymalną wysokość blatów przyjmuje się na 85-95 cm. na Jeśli masz możliwość zaprojektowania kuchni pod wymiar np. u stolarza przyjrzyj się wysokościom, które będą dla Ciebie najbardziej ergonomiczne. Wysokość blatu możesz dobrać pod swój wzrost. Przyjmuje się, że blat powinien znajdować się 10-15 cm poniżej zgiętej ręki. Zwróć też uwagę na jakiej wysokości zamontować szafki wiszące. Standardowo przyjmuje się 60 cm nad blatem, ale możesz tę wysokość dopasować do swoich potrzeb i preferencji. Najprościej jeśli będziesz mierzył siebie lub swoich domowników i sprawdzał co jest dla was najbardziej wygodne i optymalne. Jeśli decydujesz się na zabudowę sprzętów w słupku, zwróć uwagę czy proponowana wysokość jest dla ciebie wygodna i komfortowa.

Pamiętaj, że meble kuchenne to nie tylko proste szafki i szuflady. Możesz zastosować szereg rozwiązań do swoich mebli, które ułatwią ci pracę w kuchni. Jednymi z popularnych rozwiązań są wysuwane kosze cargo czy obrotowe półki. Nawet podczas projektowania kuchni możesz być eko. Zamiast klasycznej szafki pod zlewem możesz wykorzystać wysuwane kosze na odpady, które pomogą ci w segregacji śmieci. Innym ekologicznym rozwiązaniem jest zastosowanie baterii kuchennej z filtrem wody. Będziesz mógł pić wodę prosto z kranu, dzięki czemu ograniczysz zakup plastikowych butelek. Rozwiązań i pomysłów na funkcjonalną kuchnię jest masa. Warto się zastanowić czy nie warto skorzystać z pomocy architekta wnętrz. W BESO Pracownia zwracamy uwagę na indywidualne potrzeby klienta i staramy się w ramach określonego budżetu zawrzeć jak najwięcej funkcjonalnych rozwiązań.

wiz. BESO Pracownia

 1. Materiały

Układ funkcjonalny masz już za sobą. Warto zastanowić się z jakich materiałów będziesz korzystać. Dużą rolę będzie odgrywać twój budżet. Materiały z jakich wykonuje się blaty kuchenne to m.in płyty laminowane, mdf, konglomeraty, spieki kwarcowe czy kamienie. Każdy z tych rodzajów różni się ceną i niektórymi właściwościami. Przed kupnem nie sugeruj się tylko estetycznym wykończeniem, ale zwróć uwagę jakie właściwości ma dany materiał.

Pamiętaj, że kuchnia to nie tylko szafki i blat. Musisz zadbać odpowiednio o powierzchnię podłogi czy przestrzeń między szafkami wiszącymi a blatem – tzw. kołnierz kuchenny. W kuchni na podłogę dobrze jest stosować płytki, które są odporne na wodę lub temperaturę lub popularny w ostatnich latach winyl. Ważną częścią jest kołnierz kuchenny, który musi być odporny na zachlapania wodą, na temperaturę i przede wszystkim łatwy w czyszczeniu z tłuszczu. Najpopularniejszym rozwiązaniem są płytki, które dobrze sprawdzają się w swojej roli. Na kołnierz kuchenny można położyć też płytę laminowaną lub mdf, która scali się z blatem. Jeśli wolisz bardziej industrialny klimat i zdecydujesz się na beton lub cegłę – pamiętaj o odpowiednim zaimpregnowaniu tych materiałów. Przy podejmowaniu decyzji po raz kolejny najważniejsza jest funkcjonalność. Jeśli potrafisz połączyć funkcjonalność z estetyką, będziesz mieć piękną i dobrze zaprojektowaną kuchnię.

wiz. BESO Pracownia

 1. Oświetlenie

Oświetlenie to kolejny ważny element w projekcie kuchni. Przystępując do wybierania oświetlenia warto rozróżnić strefy odpowiedzialne za różne funkcję. Dzięki temu dowiesz się gdzie jakie światło będzie ci potrzebne. Podstawowe oświetlenie to oświetlenie ogólne – sufitowe, które dobrze oświetli całe wnętrze. Możesz postawić na jeden plafon lub kilka punktów świetlnych. Kolejny rodzaj oświetlenia to oświetlenie zadaniowe. Ma za zadanie jak najlepiej oświetlić twoje miejsce pracy. Dobrze sprawdzi się umieszczenie LEDa pod szafkami wiszącymi, który oświetli cały blat. Jednocześnie będzie pełnił rolę oświetlenia dekoracyjnego. Jeśli masz w kuchni stół lub wyspę powieś nad nią wiszącą oprawę oświetleniową. Pamiętaj by nie wieszać jej za nisko – powinna znaleźć się powyżej linii wzroku. W zależności od wielkości stołu czy wyspy zastosuj jeden lub kilka punktów świetlnych.

Dobierając oświetlenie pamiętaj o jego barwie. Możesz użyć ciepłej, zimnej lub neutralnej barwy. Najlepiej oddającą rzeczywiste kolory wnętrza jest ta ostatnia, ale warto też zastanowić się nad pozostałymi. W miejscach zadaniowych lepiej stosować barwę chłodniejszą, która dobrze oświetli miejsce pracy. Cieplejsza barwa sprawdzi się w miejscu, gdzie się relaksujesz, np. pijąc kawę. 

Lampy nie tylko mają ładnie i estetycznie wyglądać, ale przede wszystkim mają doświetlić miejsce, w którym przebywasz. Oświetlenie jest odpowiedzialne za funkcjonalne korzystanie z kuchni, dlatego tak bardzo ważny jest jego wybór. Dokładnie przemyśl czego potrzebujesz i jaki efekt chcesz uzyskać.

wiz. BESO Pracownia

Dobrze zaprojektowana kuchnia to nie lada wyzwanie. Na twojej drodze stoi mnóstwo pytań i ważnych decyzji. Każdy kolejny krok jest tak samo ważny jak poprzedni. Jeśli chcesz cieszyć się piękną, funkcjonalną kuchnią musisz wszystko starannie zaplanować. Gdybyś potrzebował pomocy w tym ważnym zadaniu, w Beso Pracownia jesteśmy gotowe Ci pomóc. Napisz do nas, a postaramy się dopasować odpowiedni pakiet usług do Twoich potrzeb.

Autor wpisu

BESO Pracownia

Jesteśmy zgranym zespołem kreatywnych architektek, które mają kilkuletnie doświadczenie w projektowaniu wnętrz zarówno mieszkalnych, jak i lokali handlowo-usługowych. Ukończyłyśmy studia techniczne oraz artystyczne (Politechnika Wrocławska oraz ASP we Wrocławiu), także poza częścią wizualną projektu, skupiamy się na rozwiązaniach technicznych i funkcjonalnych oraz kwestiami, które pojawią się podczas wykonawstwa.